Umiejętność szybkiego czytania

Szybkie czytanie to umiejętność, którą posiada niewiele osób, ale dzięki treningom można poprawić swoje tempo czytania. Wymaga to niestety sporej ilości czasu i samodyscypliny, ale efekty będą zdumiewające.

Szybkie czytanie jest bardzo pomoce wtedy, gdy mamy do opanowania bardzo dużo materiału w krótkim czasie. Wspomagane technikami pamięciowymi pozwala na osiągnięcie znakomitych rezultatów w niewielkim czasie. Jeżeli czeka nas praca licencjacka bądź magisterska, umiejętność szybkiego czytania może okazać się szczególne pomocna. Jeśli chcemy czytać szybciej niż większość osób na studiach, to musimy zacząć jak najwcześniej treningi – podjęcie ich np. na ostatnim roku studiów nic nie da, gdy mamy za kilka miesięcy oddać gotową pracę dyplomową.

Człowiek czyta przeciętnie 180-250 słów na minutę i może się zwiększyć do 400 słów. Rekordziści – po wielu treningach – są w stanie czytać po kilka tysięcy słów na minutę. Jednakże dojście do takiej liczy czytanych słów wymaga dużo czasu i samodzielnej pracy.

W procesie czytania biorą udział trzy organy zmysłów – wzroku, słuchania, mówienia. Wzrok ma tu największe znaczenie, gdyż za pomocą niego odbieramy ok. 80% informacji o otaczającym nas świecie. Istotnym czynnikiem w szybkim czytaniu jest umiejętność koncentracji na czytanym tekście. Jest to sprawa dość indywidualna, ale niektóre elementy koncentrowania się można opanować za pomocą specjalnych ćwiczeń. Istotny wpływ na rozumienie tekstu wywiera także antycypacja, czyli przewidywanie, domyślanie się, uzupełnianie drogą skojarzenia. Chodzi tutaj o nasze zdolności językowe – niektórych wyrazów nie musimy czytać do końca, gdyż po zobaczeniu kilku początkowych liter możemy się domyśleć, o jakie słowo chodzi.

Kluczową rolę w szybkim czytaniu odgrywa także zapamiętywanie informacji z tekstu. Tutaj ważna jest pamięć operacyjna i pamięć trwała. Podobno ludzka pamięć jest zdolna do pomieszczenia 1000 miliardów elementów informacji. Od nas i naszego zaangażowania zależy wyćwiczenie pamięci i jej możliwości.

Proces czytania i zapamiętywania jest ciągle badany przez uczonych, gdyż podobno 95% potencjału naszego mózgu nie jest wykorzystywane w naszym życiu. Zapewne wynika to właśnie z nieznajomości możliwości ludzkiego umysłu.

Wracając do szybkiego czytania, należy mieć na uwadze to, że każdy z nas jest w stanie nauczyć się szybciej czytać – wymaga to specjalnych ćwiczeń i treningów mnemotechnicznych. Obecnie na rynku jest wiele lektur, które przybliżą nam tajniki szybkiego czytania, a także istnieją specjalne podręczniki do samodzielnej nauki. Można także zapisać się na kurs szybkiego czytania.

Taki kurs wiele daje, nawet jeśli zaczynamy go dość późno (tj. w momencie, gdy naprawdę potrzebujemy nagle efektów szybkiego czytania), gdyż mózg pobudzony do aktywności jest o wiele sprawniejszy, szybszy i pozwala na większe zapamiętywanie i rozumienie czytanego tekstu.

Od naszego zaangażowania i samodyscypliny zależy końcowy rezultat. Niemniej jednak, w kwestii tematu pisania prac, szybkie czytanie może nam pomóc w pisaniu pracy, zarówno jeżeli chodzi o pisanie prac licencjackich jak i pisanie prac magisterskich, bowiem dzięki nabyciu tej umiejętności zebranie i selekcja materiałów zajmie nam mniej czasu.