Konkurs na najlepszego polskiego studenta roku

Bycie najlepszym zwłaszcza w gronie studentów może określać wiele dyscyplin. Ministerstwo Edukacji Narodowej we współpracy z uczelniami wyższymi przygotowało dla swoich najlepszych studentów konkurs, w którym każdego roku wybiera się najlepszego studenta. Aby zakwalifikować się do konkursu nie trzeba mieć pracy na piątkę, ale pod uwagę brane są inne, równie ważne czynniki.

Do konkursu przyjmowani są studenci, którzy nie ukończyli jeszcze 26 roku życia, a także doktoranci, którzy nie mają więcej niż 32 lata. W trakcie zgłoszeń pod uwagę brana jest średnia ocena, a także praca naukowa czy działalność w organizacjach studenckich, znajomość języków obcych, udział w szkoleniach, kursach, praktykach, jak również wiele innych czynników. Co do szczegółów przyjmowania kandydatów to jest ich kilka. Przede wszystkim jest to średnia ocen, która nie może być niższa niż 4,53 w przypadku jednego kierunku studiów. Im wyższa średnia tym proporcjonalnie wyższa liczba przyznawanych w tej kategorii punktów. Maksymalnie można tutaj uzyskać 50 punktów, a studia na drugim kierunku, jeśli średnia ocen nie jest niższa niż 4,53 premiowane są dodatkowo 20 punktami. Za znajomość języków obcych student może uzyskać maksymalnie 30 punktów. W tej kategorii punkty przyznawane są za stopień zaawansowania języka obcego, potwierdzony certyfikatem lub oceną w indeksie. Jeśli posiadamy indywidualny tok nauki, który rozpoczęliśmy, by zrealizować więcej niż jeden rok, także dostaniemy za to punkty dodatkowe.

Kolejnymi kategoriami, które brane są pod uwagę są  prace badawcze, które podjęliśmy podczas studiów. Tu ocenia się nasz wkład i publikacje naukowe, które powstały podczas naszych wysiłków. Im większa liczba tym więcej punktów możemy otrzymać. Poza pracami badawczymi i publikacjami pod uwagę brane są także referaty, które wygłaszamy na konferencjach jak również wnioski racjonalizatorskie. Za dyplomy i wyróżnienia też możemy spodziewać się nagrody. Z kolei bardzo dużo punktów mogą dodać nam prace na rzecz środowiska akademickiego. Tutaj możemy zyskać aż 170 punktów. Pod uwagę brane są kolejno: członkostwo w organizacjach studenckich, reprezentowanie młodzieży w instytucjach samorządu terytorialnego, praktyki studenckie, które wykonujemy nadobowiązkowo, działalność w fundacjach i stowarzyszeniach, działalność w mediach, a także osiągnięcia sportowe.

Aktywna działalność społeczna podczas studiów także bardzo się opłaca. Dodatkowe punkty mogą zostać przyznane za prowadzenie lub udział w akcjach charytatywnych. Poza tymi kategoriami często brana jest pod uwagę działalność kulturalna studenta. W tym wypadku punkty można uzyskać za udział w akademickich zespołach tańca, chórach i zespołach muzycznych, a także organizowanie koncertów i wystaw. Wszystkie osiągnięcia jakie posiadamy powinny zostać wiarygodnie potwierdzone. W tym celu przydadzą się  kserokopie zaświadczeń, certyfikatów, dyplomów, publikacji a także opinie prowadzących koła, profesorów, czy dziekana.

Komisja wybiera kandydata, który osiągnął największą liczbę punktów. W przypadku gdy znajdzie się kilka osób o tej samej liczbie punktów o wygranej przesądza wysokość średniej, a także wskazania komisji. Jakie korzyści zdobywa student, który osiągnął najwyższą liczbę punktów? Przede wszystkim zyskuje tytuł, nagrody pieniężne i rzeczowe a także innego rodzaju wyróżnienia. Dla wielu laureatów przewidziane są także opłacane staże w firmach krajowych i za granicą a także praca naukowa na wybranej uczelni. Z pewnością wszystkie te elementy mają ogromny wpływ na to, żeby postarać się aktywnie studiować i angażować w życie studenckie. Zaangażowanie i praca nad sobą podczas studiów to podstawy do tego, by pracodawca był skłonny sam o nas powalczyć, gdy zakończymy studia.