Jak szukać pracy po studiach?

Studia to czas w którym nie każdy student przejmuje się pracą, a już mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że staże czy praktyki mogą okazać się kluczem do szybkiego znalezienia pracy. Są to zazwyczaj pierwsze składniki CV na które zwraca uwagę przeciętny przedsiębiorca. Terminowa magisterka czy bardzo dobrze przygotowana praca dyplomowa nie za bardzo nam pomogą, jeśli na miejscu doświadczenia pracodawca zobaczy same luki.

Doświadczenie i szkolenia to dwa elementy, które można zdobyć nawet w przeciągu kilku miesięcy. Wiele osób potrafi pogodzić studia z odbywaniem stażu lub praktyki w prywatnej firmie lub instytucji pożytku publicznego. Oferty o naborze kandydatów na stanowiska praktykantów pojawiają się niemal w każdym akademickim piśmie, a wiele z uniwersytetów prowadzi biura pośrednictwa pracy i kariery zawodowej. Jeśli jednak jesteśmy w sytuacji w której nie możemy jednocześnie odbywać stażu i się uczyć to wizja bezrobocia może okazać się nam niezwykle bliska. Co zrobić, gdy pisanie pracy magisterskiej mamy już za sobą ale nasz dyplom nie wystarcza do tego, by znaleźć pracę? Jak szukać pracy po studiach, by nie zostać wykwalifikowanym bezrobotnym?

Szukanie pracy nie jest łatwe, zwłaszcza gdy nie posiadamy doświadczenia, a dyplom studiów wyższych znaczy obecnie znacznie mniej niż kilka lat temu. Wielu studentów nie potrafi od razu sprostać codzienności i temu, że w najlepszym wypadku czeka ich słabo płatna praca. Bez względu na to jakie stypendia przyznano nam podczas studiów czy to jaką średnią końcową otrzymaliśmy przyszły pracodawca będzie patrzył głównie na doświadczenie. Zaczynając więc od poszukiwania pracy po studiach kierujmy się przede wszystkim w stronę zawodów, które pozwolą nam rozwinąć skrzydła i zdobyć potrzebne umiejętności, po to by po jakimś czasie móc aplikować na wyżej postawione stanowisko.

Podstawą poszukiwania pracy po studiach jest dobra reklama własnej osoby i umiejętności jakimi dysponujemy. Przede wszystkim warto jest skupić się na liście motywacyjnym i CV, tak by zawrzeć w tych dokumentach najważniejsze informacje, a przy tym trochę pochwalić się swoimi umiejętnościami. Decydując się na złożenie aplikacji w języku polskim lub językach obcych staramy się kilkakrotnie ją przejrzeć, by nie pojawiły się w niej jakieś błędy. Z pewnością nie będzie dobrze widziana aplikacja, która zawiera np. liczne błędy ortograficzne. Dokument świadczy więc o petencie. Poza stworzeniem wzorowego CV i LM można zarejestrować się w urzędzie pracy i na kilku portalach ogłoszeniowych, na wielu z nich możemy zamieścić swoje dane i CV, tak że pracodawca będzie w stanie sam nas znaleźć.

Osoby, które nie chcą czekać, same mogą wykonać pierwszy ruch i powysyłać swoje aplikacje do bezpośrednich biur pracy czy agencji zatrudnienia. Poza wirtualnymi sposobami na znalezienie pracy wielu absolwentów korzysta także z biur doradztwa personalnego i biur karier uniwersytetu, które pośredniczą pomiędzy pracodawcami, a studentami i absolwentami konkretnej uczelni. W biurze także można zostawić swoje CV i czekać na wynik rekrutacji. Wielu absolwentów często korzysta z oferty płatnych staży, które gwarantują zatrudnienie po zakończeniu szkolenia. Na początku nie są to duże pieniądze, ale sama wizja zdobycia doświadczenia i zwiększenia swoich szans na rynku pracy okazuje się bezcenna.

Innym sposobem poszukiwania pracy jest osobiste składanie aplikacji do firm, w których chcielibyśmy pracować. Nie zawsze prowadzą one rekrutacje, ale nasze CV może okazać się wiele warte na wypadek gdyby przedsiębiorca poszukiwał kolejnego pracownika. Ogłoszenia w gazecie czy kablowej telewizji także jeszcze się sprawdzają, a wielu pracodawców korzysta także z funkcji ogłoszeń w lokalnym radio. Telefon do przyszłego pracodawcy czy doręczenie CV nie jest kosztowne, a może okazać się najlepszą inwestycją w naszą karierę zawodową.